Off Canvas

 

سیستم های خورشیدی

 

سیستم های خورشیدی

 

با توسعه جوامع بشری نیاز به انرژی روز به روز رشد یافته است و بودجه های کلانی صرف تهیه دستگاه های مولد انرژی می شود.

با این وجود انرژی های سازگار با محیط زیست از دیگر انواع انرژی ها محبوب تر بوده و دانشمندان تلاش می کنند با تولید مبدل های ارزان قیمت از این نوع، استفاده از نوع انرژی را رواج دهند.

یکی از این مبدل ها، سیستم های خورشیدی هستند که قادرند انرژی خورشیدی را به انرژی الکتریکی تبدیل کنند. در این راستا، اولین سلول خورشیدی کاربردی در سال 1951در آزمایشگاه بِل توسط سه نفر به نام هایDaryl Chapin ، Souther Fuller Calvin ، Gerald Pearson ساخته شد.

بازده این سلول در حدود شش درصد بود و درمقایسه با سلول های قبلی اش که درصد تبدیل حدود یک درصد و حتی کمتر داشتند، پیشرفت چشم گیری به حساب می آمد. اگرچه بازده مبدل های خورشیدی بهبود یافته بود، ولی قیمت تمام شده تولید انبوه این مبدل ها همچنان به عنوان چالشی در برابر دانشمندان و مهندسان قرار داشت.

برای مثال: قیمت تولید یک وات انرژی برای اولین مبدل کاربردی ساخته شده در آزمایشگاه بِل، دویست وپنجاه دلار بود و این در مقایسه با قیمت دو یا سه دلاری زغال سنگ بسیار زیاد بود.

امروز با توسعه روش های تولید ارزان قیمت مبدل های خورشیدی توسط دانشمندان مختلف در سرتاسر جهان، این نوع انرژی جای خود را در زندگی مردم باز کرده است وحتی می توان به جرات گفت که توانسته به نیاز های مردم پاسخ مناسبی دهد.

قیمت تمام شده متوسط برای تولید یک وات انرژی الکتریکی توسط این مبدل ها به یک یا دو دلار رسیده است که موجب جذب سرمایه گذاران دولتی و غیر دولتی مختلف شده است و در نتیجه این بخش با پیشرفت چشم گیری در حال توسعه است.

مبدل های خورشیدی عمدتا از چهار بخش اصلی: پنل خورشیدی، کنترل شارژر، منبع ذخیره کننده انرژی (باتری) و اینورتر (مبدل) تشکیل می شوند.

نحوه اتصال این سه بخش به صورت های مختلف وجود دارد، ولی فرم معمول یک سیستم تولید انرژی خورشیدی در شکل زیر آورده شده است.

 

 

انرژی تابیده شده به پنل های خورشیدی توسط سلول های حساس به نور به ولتاژ الکتریکی تبدیل می شود و سپس این انرژی در یک ب منبع ذخیره انرژی ذخیره می شود تا تغییراتی که در نور تابیده شده به پنل خورشیدی بوجود می آید به بار متصل به سیستم منتقل نگردد.

در نهایت برای استفاده از سیستم خورشیدی لازم است تا برای بارهای الکتریکی مورد استفاده شرایط نامی آنها را ایجاد کرد. بر همین اساس برای بارهای AC یک اینورتر DC-AC وبرای بارهای DC یک اینورتر DC-DC لازم خواهد بود. در برخی از سیستم ها برای حفاظت باتری ها و همچنین پنل های خورشیدی از یک شارژکنترل نیز استفاده می شود. برای تعیین مشخصات یک سیستم خورشیدی ابتدا باید مشخصات بارهایی که قرار است به سیستم متصل گردند تهیه شود و بر حسب توان مصرفی و آمپراژ بارهای مورد استفاده و دیگر پارامترهای لازم، نسبت به ساخت مبدل خورشیدی اقدام گردد.

 

دفتر مرکزی

قزوین، بلوار شهید چگینی، پارک علم و فناوری استان قزوین، ساختمان دکتر فضلوی، شرکت شتاب دهنده علم و فناوری حکمت

تماس با ما

تلفن: 33659256(028)

فاکس: 33697201(028)

پست الکترونیک: info@iranhekmat.ir

مالکیت معنوی

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای دپارتمان تجارت الکترونیک شتاب دهنده علم و فناوری حکمت محفوظ می باشد.